انتشار اوراق سلف استاندارد مسکن به زودی در بازار سرمایه

به گزارش وبلاگ سفردوستان، مدیر مطالعات مالی و سنجش ریسک بورس کالای ایران گفت: به زودی شاهد انتشار اوراق سلف استاندارد مسکن در بازار سرمایه برای توسعه تامین مالی و تولید مسکن در کشور خواهیم بود.

انتشار اوراق سلف استاندارد مسکن به زودی در بازار سرمایه

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرگزاری وبلاگ سفردوستان ، جواد فلاح با بیان اینکه موضوع معاملات مسکن در بورس کالای ایران با دو ایده در حال پیش روی است، اضافه کرد: معاملات در بازارفیزیکی بورس کالای ایران نخستین روش در این رابطه است، براین اساس اموال مازاد دولت و بانک ها در بورس کالا عرضه می شوند.

وی گفت: آخرین عرضه در این خصوص هم مربوط به وزارت دفاع و پشتیبانی های نیروهای مسلح بود که یک قطعه زمین مازاد خود را بر روی تابلوی بورس به فروش رساندند.

فلاح اضافه کرد: اما بحثی مهمتر از عرضه فیزیکی مسکن یا به عبارتی عرضه اموال فیزیکی غیرمنقول در بورس در حال پیگیری و عملیاتی شدن است و آن هم انتشار اوراق سلف استاندارد مسکن است.

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران توضیح داد: پیش خرید مسکن، یکی از روش های خانه دار شدن است اما در پیش خرید مسکن در بازار غیرمتشکل، مساله ریسک نکول سازنده همیشه یکی از مهمترین دغدغه هایی است که همیشه برای افرادی که اقدام به پیش خرید می کنند وجود دارد، به طوریکه آنها همیشه نگران انجام تعهدات سازنده در سررسید و رسیدن به مسکن خود در زمان اعلامی هستند.

وی تاکید کرد: در صدد هستیم در بازارسرمایه بستری فراهم کنیم تا متقاضیان بتوانند به راحتی مسکن پیش خرید کنند، اکنون و در بازار آزاد قیمت مسکن به قدری افزایش یافته که فراهم کردن مبلغ مورد نیاز برای پیش خرید آن بسیار سخت شده است.

فلاح اضافه کرد: اگر این امکان در بازار سرمایه به وجود بیاید که افراد بتوانند حتی به اندازه یک متر مربع و به میزان نقدینگی خود پیش خرید خانه انجام دهند تا بتوانند قدرت خرید پس انداز خود را نگه دارند؛ بنابراین اگر بتوانیم مسکن را به قطعات کوچک تبدیل کنیم و امکان فروش آن و نیز امکان انجام معاملات ثانویه را فراهم کنیم کمک زیادی در این راستا خواهیم داشت.

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران توضیح داد: در این طرح بورس کالا به دنبال این است که بتواند مسکن را به شکل متری و در قالب اوراق سلف استانداردِ مسکن پیش فروش کند و این کار را در بستری که تضامین لازم از سازنده گرفته شود و خریدار با خیال راحت اقدام به خرید کند انجام دهد. همچنین، اگر در سررسید سازنده تعهدات خود را ایفا نکرد بتواند از سازنده خسارت بگیرد و ضرر احتاقتصادیِ پیش خریدار را جبران کند.

وی اجرایی شدن این مدل را راهی برای توسعه سرمایه گذاری قابل اعتماد در حوزه مسکن دانست و اضافه کرد: به این ترتیب، سرمایه های خرد بازارسرمایه به سمت افزایش تولید و عرضه مسکن سوق پیدا می کند. افزایش تولید مسکن نیز تنها متغییری است که می تواند به مهار افزایش لجام گسیخته قیمت مسکن کمک کند.

فلاح اظهار امیدواری کرد که این ابزار در آینده نزدیک با همراهی سازمان بورس و اوراق بهادار و وزرات راه شهرسازی عملیاتی شود. این طرح با نظر موافق کمیته فقهی سازمان بورس همراه است و اکنون در مرحله تدوین مقررات قرار گرفته است.

->

منبع: خبرگزاری آریا

به "انتشار اوراق سلف استاندارد مسکن به زودی در بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار اوراق سلف استاندارد مسکن به زودی در بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید