توسعه بازار مشتقه در بورس کالا، زیره به بورس می آید

به گزارش وبلاگ سفردوستان، مدیرعامل بورس کالا از توسعه محصولات ابزار مشتقه و ابزارهای مبتنی بر کالا و تقویت بازار سپرده کالایی در امسال اطلاع داد و گفت: بورس کالا کوشش می نماید زیره در بازاری شفاف داد و ستد گردد.

توسعه بازار مشتقه در بورس کالا، زیره به بورس می آید

به گزارش وبلاگ سفردوستان، حامد سلطانی نژاد در نشست خبری که امروز (چهارشنبه) در دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه برگزار گردید، اظهار کرد: در این سال شاهد رکود جدیدی در حجم و ارزش معاملات محصولات پتروشیمی بودیم؛ به طوریکه بیش از چهار میلیون و 600 هزار تن مواد پتروشیمی به ارزش حدود 30 هزار میلیارد تومان مورد معامله نهاده شد.

وی اضافه کرد: در حوزه محصولات صنعتی و معدنی ارزش معاملات به 32 هزار میلیارد تومان رسید که ارزش معاملات این حوزه نیز شکسته شد. در تالار محصولات کشاورزی نیز ارزش معاملات به 1,600 میلیارد تومان رسید که در این بخش طی نیمه دوم سال گذشته شاهد کاهش حجم معاملات به دلیل قرار دریافت محصولات کشاورزی در نظام یارانه ای بودیم.

سلطانی نژاد با بیان اینکه ارزش معاملات فرآورده های نفتی نیز با ثبت ارقامی جدید به 22 هزار میلیارد تومان رسید، اظهار کرد: جمع بازار فیزیکی بورس کالا نیز طی سال گذشته 88 هزار و 400 میلیارد تومان ثبت شد که از نظر ارزش یک رکورد محسوب می گردد.

مدیرعامل بورس کالای ایران ادامه داد: در بازار مشتقه بورس کالای ایران ارزش معاملات به 82 هزار میلیارد تومان رسید این رقم در سال 1396 حدود 65 هزار میلیارد تومان بود.

وی اضافه کرد: یکی از بازارهای نوظهور بورس کالا، معاملات اوراق موازی استاندارد است که به تأمین اقتصادی شرکت ها یاری می نماید و رقم معاملات این بخش نیز در سال گذشته حدود 2,000 میلیارد تومان بود.

سلطانی نژاد توضیح داد: در حوزه گواهی سپرده کالایی نیز 1,800 میلیارد تومان ارزش معاملات را شاهد بودیم و در بخش صندوق های سرمایه گذاری کالایی نیز ارزش 3,800 میلیارد تومان به ثبت رسید؛ به این ترتیب جمع کل ارزش بازار اقتصادی 7,700 میلیارد تومان بود که رکوردی جدید به شمار می رود.

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت که با توجه به آمار ثبت شده در کل بازارهای بورس کالا طی سال گذشته در مجموع ارزش معاملات به 178 هزار میلیارد تومان رسید تا سهم 39 درصدی ارزش کل معاملات بازار سرمایه را داشته باشد.

مدیر عامل بورس کالای ایران در ادامه نشست خبری به اهم برنامه های امسال بورس کالا اشاره نمود و گفت: توسعه دارایی های پایه روی ابزارهای فعلی از مهم ترین برنامه های بورس کالا در امسال است که شامل راه اندازی گواهی سپرده کالایی زیره و شمش طلا، راه اندازی قراردادهای آینده صندوق های کالایی و راه اندازی قراردادهای اختیار معامله صندوق های کالایی می گردد.

وی اضافه کرد: همچنین توسعه ابزارهای اقتصادی و اوراق بهادار مبتنی بر کالا همچون راه اندازی و انتشار اوراق خرید دین، راه اندازی معاملات به روش مناقصه، راه اندازی معاملات قرارداد آینده یک روزه و پیگیری تصویب دستورالعمل معاملات کپی رایت از دیگر برنامه های بورس کالا است.

مدیر عامل شرکت بورس کالای ایران گفت: گسترش و توسعه اندازه و عمق بازار و همچنین توسعه مشارکت با سایر نهادها را از دیگر برنامه های بورس کالا است؛ به طوری که در این حوزه قرار است تصویب ضوابط حمل و نقل بازارگاه های اینترنتی پیگیری شده و ضمن بهبود زیر ساخت اتصال به بانک ها و کارگزاران، در شیوه حمایت از پژوهش های دانشگاهی بازنگری می گردد.

سلطانی نژاد پشتیبانی و بهبود کیفیت خدمات ارائه شده به ذی نفعان را از دیگر برنامه های بورس کالا در سال 98 مطرح کرد و ادامه داد: طراحی و استقرار سامانه تحت وب پذیرش مشتریان بازار (فیزیکی و مشتقه)، راه اندازی سامانه ارتباط با مشتریان CRM، مدیریت ریسک لحظه مشتریان در بازار مشتقه، رسیدگی الکترونیک به اعتراضات مشتریان، راه اندازی سامانه ثبت سفارش مستقیم، تنقیح و نشر قوانین و مقررات حاکم بر بورس کالای ایران از جمله آنهاست.

به گفته سلطانی نژاد بهبود، ارتقا و یکپارچه سازی سیستم ها و سامانه ها که شامل یکپارچه سازی سامانه های عملیاتی، توسعه و بهبود سامانه نظارت بر بازار مشتقه، به روز رسانی قابلیت های سامانه معاملات بازار مشتقه، یکپارچه سازی نمادهای معاملاتی گواهی سپرده و ارتقا سامانه های عرضه، معاملات و پس از معاملات از دیگر برنامه های این شرکت در امسال است.

مدیر عامل شرکت بورس کالای ایران توسعه سیستم های اطلاعات مدیریت، تقویت و مدیریت برند شرکت و توسعه تعاملات بین المللی را از دیگر برنامه های بورس کالا در امسال است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "توسعه بازار مشتقه در بورس کالا، زیره به بورس می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه بازار مشتقه در بورس کالا، زیره به بورس می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید