واکنش ارگ ریاست جمهوری افغانستان به طرح حکومت سرپرست

به گزارش وبلاگ سفردوستان، سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که طرح ارائه شده از سوی شورای نامزدان انتخاباتی برای تشکیل حکومت سرپرست بر خلاف قانون اساسی این کشور است.

واکنش ارگ ریاست جمهوری افغانستان به طرح حکومت سرپرست

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ سفردوستان، با نزدیک شدن خاتمه عمر حکومت وحدت ملی و سرنوشت نامعلوم انتخابات، شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری این کشور خواستار تشکیل حکومت موقت شدند.

این شورا با ارائه طرح دو گزینه ای به لزوم کناره گیری اشرف غنی از قدرت و یا صرف نظر از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور تاکید کرده است.

ارگ ریاست جمهوری در واکنش به این موضوع بیان نمود که طرح ایجاد حکومت سرپرست از سوی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری بر خلاف قانون اساسی این کشور است.

هارون چخانسوری سخنگوی رئیس جمهور افغانستان گفت: نامزدان نمی توانند به صورت سلیقه ای قانون را تفسیر کنند بلکه تنها مرجع قانونی برای تفسیر مواد قانون اساسی دادگاه عالی این کشور است.

مطابق ماده 61 قانون اساسی عمر حکومت وحدت ملی در خردادماه به خاتمه می رسد اما دادگاه عالی افغانستان تا زمان برگزاری انتخابات دوره کاری حکومت وحدت ملی را تمدید کرده است.

این در حالی است که تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دلیل کارشکنی دولت این کشور به تعویق افتاده است.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بر این باورند که برای برگزاری انتخابات شفاف و به موقع اشرف غنی باید از قدرت کناره گیری کرده و انتخابات نیز تحت نظر حکومت سرپرست برگزار شود.

با این حال، اشرف غنی با مراجعه به دادگاه عالی خواستار تفسیر ماده 61 قانون اساسی شده است تا زمینه تمدید حکومت وحدت ملی را پس از خردادماه فراهم کند موضوعی که نگرانی شدید جریان های سیاسی را به دنبال داشته است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "واکنش ارگ ریاست جمهوری افغانستان به طرح حکومت سرپرست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ارگ ریاست جمهوری افغانستان به طرح حکومت سرپرست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید